انواع ورق فولادی

 آهن

آهن یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی۲۶ و چگالی ۷.۸۷ است که در نخستین دوره فلزهای واسطه جا دارد. از نظر جرمی، بزرگترین عنصر سازنده زمین است. دارای سطوح صاف و براق مایل به خاکستریست. وقتی در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب شود قرمز یا قهوه‌ای میشود که به آن اکسید دارای ترکیبات آهن یا زنگ گفته میشود.

 

 فولاد

اصطلاح afshar یا پولاد برای آلیاژهای آهن که حدودا بین 0.025 تا 0.03 درصد کربن دارند بکار میرود. فولادهای آلیاژی غالبا با فلزهای دیگری همراهند. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن، عملیات حرارتی انجام شده برروی آن و فلزهای آلیاژدهنده موجود در آن بستگی دارد.

 

ورق روغنی

نامگذاری ورق روغنی را اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق شکل داده است.

ورقهای فولادی (فلزی) به 2 صورت کلی نورد (تولید) میشوند:

1- نورد سرد (ورق روغنی)

نام دیگر ورق روغنی ورق با نورد سرد است. ورق روغنی در واقع اصطلاح عامیانه ورقهایی است که با تکنولوژی نورد سرد تولید میشوند. ورقهای با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامتهای پایین تر تبدیل میشوند. بعلت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورقهای نورد شده بسیارعالی میباشد، ازین رو از این نوع ورقها بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهر جسم را تشکیل میدهد، استفاده میشود. ورقهای روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم میشوند:

ورق های معمولی مانند ST12

ورق های نیمه کشش ST13

ورق های فوق کشش ST14

 

2 - نورد گرم (ورق سیاه)

ورق سیاه

ورق سياه در ۲ نوع ورق سياه صنعتي و ورق سياه معمولي و در استانداردهاي مختلف توليد ميشود كه اين مجموعه تنها در نوع معمولي آن استاندارد ST37 را و در نوع صنعتي آن استاندارد ST52، A283 – GR C، A285-GR C، A516 –GR ۶۰ ,۷۰ را فروش دارد.

 

ورق گالوانیزه

آهنی است که با روی پوشانده شده باشد. این آهن، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ میماند. ماهیت آهن گالوانیزه، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل میشود که در آن روی بجای آهن بعنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار میرود.

روش گالوانیزاسیون: در گالوانیزاسیون، فلز فاسدشدنی را در مذاب یک فلز فاسدناشدنی فرو میبرند و بیرون می‌آورند تا سطح آن از یک لایه فلز فاسدنشدنی پوشیده شود. مثلا ورقهای نازک آهنی را در مذاب فلز روی فرو میبرند و بیرون می‌آورند تا سطح آنها از فلز روی پوشیده شود و آهن سفید یا آهن گالوانیزه تهیه شود.

 

آلومینیوم

آلومینیوم فلزی نرم و سبک است که دارای ظاهر نقره ای کدر میباشد زیرا وقتی در معرض هوا قرار میگیرد، یک لایه نازک از اکسیدآلومینیوم روی آن تشکیل میشود.

 

فلز روی

آلیاژهای روی از قرنها پیش استفاده میشوند. کالاهای برنجی که به ۱۰۰۰-۱۴۰۰ سال پیش باز میگردند در فلسطین پیدا شده‌اند و اشیاء رویی با ۸۷٪ روی در ترانسیلوانیا ما قبل تاریخ یافت شده‌اند. به خاطر نقطه جوش پایین و واکنش شیمیایی این فلز (روی جدا شده دود شده و قابل دست یابی نبود) خصوصیات واقعی این فلز در زمان باستان مشخص نشده بود. ساخت برنج به رومی‌ها نسبت داده شده و مربوط به ۳۰ سال پیش از میلاد می‌باشد. آنها کالامین و مس را با یکدیگر در بوته آهنگری حرارت می‌دادند که در این عمل اکسید روی در کالامین کاهش میافت و فلز روی آزاد توسط مس به دام انداخته می‌شد و به شکل آلیاژ در می‌آمد. برنج بدست آمده یا در قالب ریخته می‌شد یا با چکش به شکلهای مختلف در می‌آمد.

 

ورق تین پلیت

به ورقهایی با ضخامت 0.16 میلی‌متر تا 0.45 میلی‌متر گفته می‌شود که بیشتر جهت قوطی‌های چای، کنسرو، مواد غذایی و روغن‌های نباتی استفاده می‌شود که جهت مصون سازی مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق سرد (روغنی)ST12 پوشیده شده است.

 

رک چیست؟   

درجه حفاظت IP رک

Designed By Sohaa